Her kommer en simpel, naturlig og nydelig oppskrift for hvordan du kan lage din egen "yoghurt" - og den er vegansk! Vi vil påstå at denne blir mye bedre for magen med tanke på levende bakteriekultur da de fleste yoghurter på markedet er behandlet/pasteurisert på slik en måte at det ikke er så mye levende bakteriekultur som de påstår. Her har du selv kontroll på prosessen.
Det fine med at du lager det selv er at du kan lage ganske store batcher om gangen, ved å bruke store Norgesglass eller lignende.
Ingredienser:
Minimum:
Kokosmelk du velger mengde selv (kun bruk den tykke kremen fra boksen/pakken, skill ut vannet først) - Det beste alternativet er faktisk Änglamark sin økologiske kokosmelk da den har den beste konsistensen og du trenger ikke skille vannet fra kremen.
 
 1 ss Probiotika/prebiotika pulver per 500ml kokosmelk - Du kan kanskje bruke mindre, men vil da ta lenger tid for bakteriene å formere seg nok til at "yoghurten" blir kremete og får den riktige smaken.
Også Anbefalt:
1 eller 1/2 ts steviablend pulver per 500ml kokosmelk - Dette er for de som vil ha søtning (ikke bruk honning da det kan nøytralisere bakterier). Steviablend inneholder inulin (F.O.S) som vil hjelpe bakterieveksten og balansen i "yoghurten". For de som ikke vil ha det så søtt kan du bruke direkte inulinpulver isteden.
Du kan også tilsette vaniljepulver for vaniljesmak, mangopulver for mangosmak eller andre fruk/bær-pulver.
Frivillig:
Hvis du ønsker å gjøre "yoghurten" mer spennende og introdusere noen enzymer slik at bakteriene får litt ekstra "håndfeste" kan du putte små biter dadler, fersk mango, papaya, jordbær, kiwi eller annen frukt helt fra starten av.
Hvis du har et ønske om at "yoghurten" skal bli ekstra tykk kan du også ta fra 1 ss Psyllium husk i kaffekvernen til det blir et fint pulver og tilsette dette. Men det er anbefalt å først lage yoghurten uten denne ingrediensen først for å se om du er fornøyd. Dette er kun for de som har ønske om "ekstra tykk yoghurt", og husk at denne ingrediensen også gir noe av egen smak.
Fremgangsmåte:
Bland alt godt i glasset (rist med lokket på, og så rør godt) og la stå romtemperert (optimalt 17-22 grader) med lokket av og en ren tøybit eller tørkerull ark over toppen (bruk strikk for å holde på plass). Det finnes også fine tøylokk for de som kjenner til disse. Poenget er å passe på at luft kommer til men ikke små partikler eller andre uønskede bakterier.
 
 Du kan la den stå på benken mellom 4-7 dager til den har blitt tykkere (kremete) og har fått en mer "Tangy" smak. Det kan variere med tiden ut ifra de forskjellige doseringene, men det er anbefalt å røre med ett rent kjøkkenredskap 1-2 ganger om dagen de første 4 dagene. Når du er fornøyd med konsistens og smak kan du sette det i kjøleskapet hvor den vil bevare seg lenger (bakterievekst vil sakke ned farten betydelig, men vil ikke dø ut).
 Tips for servering:
1. Lag en tykk og god supersmoothie (se oppskrift her) med en fin farge og plasser i en bolle (Buddahbowl), tilsett så "yoghurten" over; enten på den ene siden eller et fint mønster. Så strør du over ønskede frø, nøtter, og tørkede bær som blåbær, tranebær, morbær, daddelbiter eller andre ønskede bær/frukt. Kakaonibs, bipollen og naturlig granola er også en populær topping. Hvis du bruker litt tid på å pynte det fint er vi sikker på at de aller fleste vil ble rikelig imponert.
 
 2. Fyll 2 cm nederst i pene lave/korte glass med en naturlig granola og daddelbiter , så heller du "yoghurten" oppi til du har 2-3 cm tomrom før kanten. Så kan du fylle litt mer naturlig granola, frø, nøtter og tørkede bær som blåbær, tranebær, morbær eller andre ønskede bær/frukt. Kakaonibs og bipollen er også en populær topping.
  






        

                        